Co warto zobaczyć w Szczecinie

Zapraszamy do Szczecina, miasta pływających ogrodów Floating Garden, gdzie zieleń i woda zajmują ponad połowę powierzchni miasta.

Szczecin jest stolicą i największym miastem województwa Zachodniopomorskiego, położone nad 2-gą co do wielkości w Polsce, rzeką Odrą oraz jeziorem Dąbie, czwartym co do wielkości w Polsce. Szczecin  jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni ( 300 km2)  i siódmym pod względem liczby ludności ( ponad 409,2 tys. mieszkańców) miastem Polski.

Z racji  wyjątkowego położenia geograficznego przy granicy z Niemcami ( 12 km ) i bliskości Morza Bałtyckiego ( 90 km), dostępnego przez żeglowną Odrę oraz Zalew Szczeciński, Szczecin stał się ważnym ośrodkiem szczególnie gospodarki morskiej. Znajduje się tu port morski, stocznia remontowa „Gryfia”, stocznie jachtowe oraz siedziba dużych przedsiębiorstw żeglugowych.

Miasto jest również ośrodkiem turystycznym z dużą liczbą zabytków. W Szczecinie objętych ochroną  jest ok. 270 zabytków, a samo miasto znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego

Miasto słynie z oryginalnego układu licznych placów i odchodzących od nich promieniście ulic zbudowanych na wzór Paryża. Szczecin posiada również swoją „Wenecję”, którą tworzy zespół zabudowy fabrycznej nad rzeką Odrą w pobliżu dworca kolejowego. To niepowtarzalne miejsce naszego miasta z wyrastającymi prosto z wody  zabytkowymi budynkami wytwórni alkoholi i drożdży, które były niegdyś ozdobą całego nadodrzańskiego pasa przemysłowej zabudowy.

Szczecin to przede wszystkim miasto skąpane w zieleni z pięknie kwitnącymi magnoliami, które stały się symbolem miasta, unikatową aleją platanów w Parku Kasprowicza oraz Różanką. Posiada 16 parków spacerowo-wypoczynkowych oraz 93 zieleńce. Charakter parkowy ma również największy i najpiękniejszy w Polsce, a trzeci w Europie, cmentarz  tj  szczeciński Cmentarz Centralny. Obecnie zajmuje powierzchnię: 167,8 hektara. Powstał na początku XX wieku na bazie naturalnych walorów krajobrazowych z wykorzystaniem różnic wzniesień i cieków wodnych. Nekropolię zaprojektowano na założeniach parkowych, z dużą ilością różnorodnej, często egzotycznej roślinności, żywopłotami, interesującymi elementami małej architektury, fontannami, kamiennymi studniami i innymi elementami rzeźbiarskimi. Na cmentarzu znajduje się kilkadziesiąt pomników poświęconych m.in. Bohaterom Września 1939, ofiarom stalinizmu, „Tym, którzy nie powrócili z morza”, Sybirakom, Pionierom Szczecina, a także Krzyż Katyński i Krzyż Grudnia 70.Na cmentarzu znajduje się również XIX-wieczny wiatrak holenderski zaadaptowany na sklep ogrodniczy.

Bogactwem miasta są otaczające je 3 duże kompleksy leśne, puszcze: Wkrzańska od północy, Bukowa od południa oraz Goleniowska od wschodu, wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie” o powierzchni  61.070 ha. Leśny kompleks charakteryzują zróżnicowane warunki przyrodnicze z licznymi strumieniami, rzekami ( 6) i jeziorami ( 33 )oraz bogactwem flory i fauny. Najcenniejsze obszary leśnej przyrody chronione są w 2 parkach krajobrazowych, 9 rezerwatach przyrody i w 7 zespołach przyrodniczo – krajobrazowych. Na terenie kompleksu występuje szereg gatunków objętych ochroną tj.100 gat. roślin, 35 gat. mszaków, 13 gat. porostów, 11 gat. grzybów oraz 230 gat. zwierząt, w tym rzadkie gatunki ptaków: orzeł bielik, rybołów, bocian czarny, kania ruda i czarna oraz orlik krzykliwy.

W granicach Szczecina leżą Parki Leśne: Arkoński, Głębokie i Mścięcino oraz Park Kasprowicza będące częścią  Puszczy Wkrzańskiej. Natomiast południowy skraj Puszczy Goleniowskiej tworzy największy kompleks Lasów Miejskich w prawobrzeżnej części miasta  tj.Uroczyska Dąbie, Wielgowo  i Jezierzyce. Puszcza Bukowa obejmuje swoim zasięgiem 8 południowo-wschodnich dzielnic Szczecina wraz z jeziorem Szmaragdowym, które powstało w miejscu zalanej w 1925r. kopalni wapieni kredowych. Wzdłuż jeziora prowadzi szlak turystyczny z wyznaczonymi miejscami na ognisko i tarasem widokowym na panoramę miasta.
W puszczy Bukowej znajduje się również Ogród Dendrologiczny w miejscowości  Glinna oraz pole golfowe w Binowie.

Dzięki niewielkiej odległości, walorom krajobrazowym i sąsiedztwu Zalewu Szczecińskiego, teren Leśnego Kompleksu Promocyjnego stał się ważnym miejscem rekreacji nie tylko dla mieszkańców miasta, ale również turystów, miłośników przyrody i sportów wodnych. Na licznych szlakach turystycznych, pieszych, konnych i rowerowych można aktywnie wypocząć w bliskim kontakcie z naturą. Różnorodność akwenów wodnych tzn.  rzek, jezior, rozlewisk Międzyodrza  itp. przyciąga amatorów spędzania wolnego czasu na wodzie. Spragnieni przygód i obcowania z dziką przyrodą najlepiej zwiedzą te malownicze tereny poruszając się łodzią lub kajakiem.  Na właścicieli większych jednostek czekają profesjonalnie przygotowane mariny żeglarskie nad Odrą, jeziorem Dąbie czy Zalewem Szczecińskim. Na zwiedzanie Szczecina i portu można wybrać się również statkami białej floty cumującymi przy Wałach Chrobrego.

Szczecin słynny jest z kilku produktów. Pierwszym z nich jest składający się z rybiego mięsa, paprykarz szczeciński, który jest typowym dodatkiem do kanapek. Drugim szczecińskim słynnym przysmakiem są szczecińskie paszteciki, robione z ciasta drożdżowego nadziewane serem, mięsem, bądź też kapustą z grzybami. Regionalnym produktem jest także szczecińska wódka Starka, produkowana z żyta obecnie tylko w tutejszej wytwórni wódek, jej smak zawdzięcza długiemu leżakowaniu w dębowych beczkach z niewielkimi dodatkami liści lipowych lub jabłkowych. Znane jest również szczecińskie piwo „Bosman”.

 

Szlaki turystyczne w Szczecinie

Szczeciński Szlak Turystyczny wiedzie pośród najciekawszych zakątków miasta. Jego długość liczy 7 km, trasę wyznacza czerwona przerywana linia namalowana na chodniku. Przed każdym z 42 obiektów znajduje się tablica informacyjna. Szlak został wyznaczony z okazji 750-lecia nadania Szczecinowi praw miejskich. Najważniejsze z nich:

 • Dworzec Główny PKP – zwany pierwotnie Berlińskim. Naprzeciw dworca znajduje się pomnik “Kolejarza-zwrotniczego” z 1964 roku. Pod Dworcem Głównym znajdują się otwarte dla zwiedzających schrony i bunkry stanowiące Podziemne Trasy Turystyczne Miasta.
 • Gmach Poczty – budynek neorenesansowy, budowany etapami od 1872 roku.
 • Gmach Dyrekcji Poczty Polskiej – budynek neogotycki zbudowany w latach 1901-05.
 • Kościół św. Jana Ewangelisty. Trzynawowy, halowy kościół gotycki, wzniesiony w XIV wieku przez zakon franciszkanów.
 • Most Długi obecny most zbudowany został w 1959 roku, na miejscu Mostu Hanzy z 1903 roku. Za mostem znajduje się Gmach Urzędu Celnego z 1908 roku oraz neogotycki kościół św. Trójcy z 1897 roku z 64 m wieżą.
 • Ratusz Staromiejski – gotycki z połowy XV w, obecnie mieści się tu muzeum prezentujące dzieje Szczecina. Wokół odbudowywana w 1995 roku starówka.
 • Kamienica Loitzów – kamienica późnogotycka z 1547 roku. Obecnie Liceum Sztuk Plastycznych. Na elewacji znajduje się kopia płaskorzeźby “Nawrócenie św. Pawła”.
 • Zamek Książąt Pomorskich. W latach 1346-47 książeBarnim III zbudował “Kamienny Dom” i kaplicę św. Ottona. Przebudowany w latach 1571-82 w duchu renesansu, przybrał obecną formę. W latach 1616-19 za czasów Filipa II i Franciszka I dobudowano Skrzydło Muzealne (Mennicze). Na Wieży Zegarowej znajduje się astronomiczny zegar z 1693 roku. Godne odwiedzenia są sale wystawowe, ekspozycja sarkofagów książęcych i dotyczący dziejów zamku, punkt widokowy na Wieży Dzwonów. Nieopodal wieży znajduje się pomnik księcia Bogusława X i jego żony Anny Jagiellonki. Bogusław X zjednoczył księstwa pomorskie i uczynił Szczecin stolicą Księstwa Pomorskiego i siedzibą instytucji państwowych, skupiając centralne urzędy.
 • Baszta Siedmiu Płaszczy (Panieńska) – baszta gotycka z początku XIV wieku. Do 1723 roku więziono w niej skazańców. Istnieje legenda, która wskazuje na pochodzenie nazwy związana z siedmioma płaszczami uszytymi dla księcia Bogusława X, które zabrał na pielgrzymkę do Ziemi Świętej.
 • Trasa Zamkowa. Oddana do użytku w latach 1987-96. Jest jedną z 4-ch arterii drogowych, łączących lewobrzeże Szczecina z resztą Polski.
 • Wały Chrobrego do 1945 zwane Tarasami Hakena. Jest to taras widokowy wybudowany w latach 1902-1921 o długości ok. 500 m na skarpie wzdłuż Odry. Na tarasie Wałów Chrobrego znajduje się rzeźba Herkulesa walczącego z Centaurem z 1913 roku. Przy fontannie znajdują się posągi żeglarzy Jana z Kolna i Jana Wyszaka oraz herby polskich miast portowych.
 • Wyższa Szkoła Morska – składająca się z dwóch gmachów. Pierwszy gmach zbudowano w latach 1902-1905r. w stylu neobarokowym a drugi w stylu północnoniemieckiego manieryzmu w 1914r.
 • Muzeum Morskie otwarto w 1913 roku. Mieści się tu także Teatr Współczesny. Dla odwiedzających otwarto wieżę, z której rozpościera się piękny widok na port i okolicę.
 • Urząd Wojewódzki – budynek wybudowany w latach 1906-11 w stylu niemieckiego historyzmu z elementami renesansu. W kwietniu 1945 r. po wyzwoleniu Szczecina wciągnięto na nim polską flagę.
 • Brama Królewska. Brama barokowa z lat 1725-27 wchodziła w skład systemu pruskich fortyfikacji Szczecina. Ozdobiona jest rzeźbami: tarczą z orłem pruskim otoczoną łańcuchem Orderu Czarnego Orła, postaciami Marsa i Herkulesa, inicjałami króla Prus Fryderyka Wilhelma I oraz panopliami. Obecnie mieści się w niej restauracja Brama Jazz Cafe.
 • Brama Portowa – powstała w latach 1724-40. Pierwotnie Brama Berlińska. Bogato zdobiona herbami ziem państwa pruskiego. Na elewacji zachodniej bóg Odry Viadrus, panorama Szczecina i łaciński napis związany z losami miasta i Księstwa Szczecińskiego.
 • Kościół św. Piotra i Pawła – kościół należący do parafii polsko-katolickiej. Obecna gotycka budowla pochodzi z połowy XV wieku.
 • Maszt z parowca s/s “Kapitan K. Maciejewicz” – z 1929 roku. Ustawiony tutaj w 1990 roku. W tym miejscu stał Teatr Miejski z 1848 roku a rozebrany w 1953 roku.
 • Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem świętego Jakuba gotycka świątynia z cegły budowana od XIII do XVI wieku. Posiada cenne gotyckie tryptyki, płyty nagrobne i epitafia, kaplice poświęcone: pamięci ofiar nazizmu i stalinizmu, żołnierzom ruchu oporu, ludziom morza, rzemieślnikom, Matce Boskiej Ostrobramskiej, książętom Pomorza Zachodniego, papieżowi Janowi Pawłowi II i prymasom Polski: Augustowi Hlondowi i Stefanowi Wyszyńskiemu. Obok katedry dzwon z 1681 roku, gotycka wikarówka z XV wieku, krzyż z ołtarza papieskiego na Jasnych Błoniach oraz statua z 1991 roku Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia. Na wieży znajduje się tablica z tekstem “5 Prawd Polaków”. Pod wieżą Drzwi Jubileuszowe ze scenami z życia św. Ottona. Dla odwiedzających otwarta została wieża z tarasem widokowym, z którego można podziwiać panoramę Szczecina i okolic.
 • Fontanna z rzeźbą orła – barokowa fontanna z 1732 roku.
 • Pałac pod Globusem – neobarokowy budynek z lat 1890-91.
 • Muzeum Narodowe. Gmach powstał w latach 1726-27 jako Pałac Sejmu Stanów. Dziś eksponuje się tu dzieje sztuki na Pomorzu i władztwo książęcego rodu Gryfitów.
 • Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Powstał w latach 1913-19, jako kościół garnizonowy. Na elewacji postać Chrystusa. Nad wejściem płaskorzeźba św. Jerzego walczącego ze smokiem. Wewnątrz neogotycki ołtarz “Ostatnia wieczerza” z początku XX wieku.
 • Kościół garnizonowy pod wezwaniem świętego Wojciecha – kościół neogotycki powstał w latach 1906-09. Wewnątrz znajduje się witraż przedstawiający śmierć św. Wojciecha oraz tablice pamiątkowe i urny z prochami z pól bitewnych II wojny światowej.
 • Ratusz Nowy (Czerwony) – budynek neogotycki wybudowany w latach 1875-79 dla władz miasta. Nad wejściem alegoryczne postacie symbolizujące “Wiedzę”, “Rolnictwo”, “Przemysł” i Gospodarkę morską”. Z tarasu ratusza widok na gmach z 1868 roku zajmowany przez Książnicę Pomorską oraz na rektorat Pomorskiej Akademii Medycznej z 1901-02 ze strzelistą wieżą.
 • Pomnik z kotwicą. Pierwotnie pomnik z kobiecą postacią Sediny odsłonięty w 1898 roku.

Szlak złoty prowadzi od: Zamku Książąt Pomorskich, plac Żołnierza Polskiego; Plac Lotników z pomnikiem kondotiera Colleoniego, Aleja Fontann z Pomnikiem Marynarza; pl. Grunwaldzki z otaczającymi go zabytkowymi kamienicami, Jasne Błonia Gmachem Urzędu Miasta Szczecin, Pomnik Papieża Jana Pawła II, aleje platanowców, Pomnik Czynu Polaków “Trzy Orły” i dalej park Kasprowicza z jeziorem RusałkaAmfiteatrem, Ogrodem Różanym, Doliną Siedmiu Młynóważ do Lasku Arkońskiego i jeziora Głębokie. Na szlaku tym można wypocząć bardzo aktywnie. Znajdują się na nim wygodne ścieżki rowerowe z miejscami do parkowania jednośladów oraz miejsca na ogniska.

Szlak Turystyczny „Niezwykli Szczecinianie i ich Kamienice” obejmuje 13 zabytkowych kamienic wybudowanych w latach 1885-1910 w których mieszkali między innymi: aktor, śpiewak, reżyser Antoni Kaczorowski; nauczycielka i pierwsza dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Janina Szczerska; żołnierz Armii Krajowej, „Jachna” w legendarnych Oddziałach Polskiego Państwa Podziemnego- Janina Smoleńska; Wilhelm Meyer- Schwartau architekt, który zaprojektował Wały Chrobrego oraz układ przestrzenny Cmentarza Centralnego; królowa twista i najlepsza piosenkarka Helena Majdaniec.

Muzeum Techniki i Komunikacji wypełnione po brzegi starymi tramwajami, autobusami i samochodami, w których kochali się Polacy. W zbiorach znajdują się m.in. Mikrusy i Junaki pojazdy produkowane w Szczecinie.

Jedno z Najstarszych kin na świecie-„ Pionier” z 1909. Obecnie posiada dwie sale projekcyjne: „Salę Główną” większą i tradycyjną w wystroju oraz Salę „Kiniarnia” urządzoną w stylu retro. Filmy w sali „Kiniarnia” odtwarzane są ze starego projektora.

Copyright   Carefully designed by BrandTailors

Carefully designed by BrandTailors

Rezerwacje